Cadence  ZRS12-600D4
12" 1200W DVC 4-Ohm ZRS UltraDrive Series Car Subwoofer
60 DAYS Price change protection.
Sorry, this product is no longer available.
Checkout other products listed below
Huge Saving on Other items:
Huge Saving on Other items:
SPECIFICATIONS
  • Diameter : 12 Inch
  • Sensitivity : 90 dB
  • Impedance : 4 Ohm
  • Frequency Response : 30-500 Hz
  • Peak Power Handling : 1200 Watts
  • Number of Voice Coils : Dual
FEATURES
Power Handling:
  • 600W RMS
  • 1200W Peak
General Features:
  • Magnet Motor Heatsink with Heat-Pump
  • Quat Layer&344; Linear Progressive Conex Spiders
  • Integrated High-Current 4-Layer Round Leads
  • Black Aluminum 4-Layer Voice Coil Former
  • Ultra Saturated&344; High "BL" Magnetic Motor Gap&344; One Piece Extended Pole Technology
  • Oversized Double Laminated Stitched Surround
  • Direct Connect 10 Gauge Wire
  • X-Max: 26-30MM Peak to Peak
  • Washer Plate Thickness: 14MM
  • Fiber Reinforced Paper Composite Cone
  • Voice Coil Type: DVC 2-ohm
  • Voice Coil Size: 2.5"
  • Frequency Response: 30-500Hz
  • Magnet Weight: 10 lbs.
  • Structure Weight: 16 lbs.
  • SPL @ 1w/1m: 90dB
  • Mounting Depth: 6.4"