Cadence  CVL8-5004
8" SVC 4-ohm 1000W CVL Series Car Subwoofer
60 DAYS Price change protection.
Sorry, this product is no longer available.
Checkout other products listed below
Huge Saving on Other items:
Huge Saving on Other items:
SPECIFICATIONS
  • Diameter : 8 Inch
  • Sensitivity : 92 dB
  • Impedance : 4 Ohm
  • Frequency Response : 20-500 Hz
  • Peak Power Handling : 1000 Watts
FEATURES
Power Handling:
  • 500W RMS
  • 1000W Peak
General Features:
  • Super High Power 8" Subwoofer
  • Double Magnet with Quad Spider Design
  • Woven Carbon Fiber Inverted Cone
  • Direct Connect 10 Gauge Power Wire
  • 2" Four Layer Kapton BASV Voice Coil
  • Basket Type: Steel
  • Voice Coil Type: SVC 4-ohm
  • Voice Coil Size: 2"
  • Frequency Response: 20-500Hz
  • Magnet Weight: 7 lbs.
  • Structure Weight: 9 lbs.
  • SPL @ 1w/1m: 92dB
  • Mounting Depth: 4.8"