Hifonics  GLX1400.1D
1400W RMS Next Gen Super Class D Monoblock Gladiator Series Car Amplifier
60 DAYS Price change protection.
Sorry, this product is no longer available.
Checkout other products listed below
Huge Saving on Other items:
Huge Saving on Other items:
SPECIFICATIONS
  • Maximum Power : 1400 Watts
  • Number of Channels : 1
  • Frequency Response : 15-250 Hz
  • Amplifier Class : D
FEATURES
Power Handling:
  • 500W RMS x 1 @ 4 Ohms
  • 1000W RMS x 1 @ 2 Ohms
  • 1400W RMS x 1 @ 1 Ohm
General Features:
  • Pulse Width Modulated MOSFET power supply
  • Wired remote bass level control included
  • LED power (green) and protect (red) indicators
  • Soft start turn-on
  • Mono channel operation
  • 3-way protection circuitry (thermal, overload, and speaker short protection)
  • Dual speaker terminals simplify the hookup of multiple speakers
  • Heavy duty aluminum alloy heat-sink for extreme heat dissipation
  • Nickel-plated RCA level inputs
  • Nickel-plated screw terminals
  • Variable low-pass filter (35-250 Hz, 24 dB/octave)
  • Subsonic filter (24 dB at 15 Hz)
  • Phase Shift: 0-180°
  • Damping factor: 200
  • CEA-2006 compliant amplifier
  • Dimensions: 8-6/10"W x 15-6/10"L x 2-1/2"H
  • UPC:
  • Weight: 0
  • Authorized Internet Dealer
Warranty: 2 Year(s) Warranty.
Do you own this product?
Write a review!
  • I have this GLX 1400.1d hooked up to a 2013 series Fi SSD 15 D2. It pumps consistent clean power and easily puts out the 1100-1300RMS (@ 1 ohm) that my subwoofer can handle. Ported, in 3.6 cubes @ 33 hz and it sounds absolutely breathtaking. Never gets very hot to the touch, the amp is a little bit power hungry, maybe not so much as other similar models, just make sure your alternator is putting out a decent current. Use at least 4awg and it will absolutely do within 100 watts of rated power @ 13.8 volts.
    Daniel
    7/15/2013
    Mike
    9/13/2013
  • Have owned this amp for well over a year and its still perfect! sounds great and doesnt run hot. Very clean and effecient for the power output. Best value i have ever found with amplifiers. Running 1 18" RE SX in a 10 cf at 32hz and 1 ohm on this amp and it is amazing. Shakes everything in my yukon, dash.. mirrors.. hood.. wipers.. roof... you get the point. Decaf music all day long!