Autotek  SS1900.1D
1900W D Class Monoblock Amplifier
60 DAYS Price change protection.
Sorry, this product is no longer available.
Checkout other products listed below
Huge Saving on Other items:
Huge Saving on Other items:
SPECIFICATIONS
  • Number of Channels : 1
FEATURES
  • 1900W 1-Channel D Class Mono Amplifier
  • 1900W RMS x 1-Ch @ 1-Ohm
  • 1500W RMS x 1-Ch @ 2-Ohms
  • 1000W RMS x 1-Ch @ 4-Ohms
  • Includes Remote Mountable
  • Bass Control
  • Illuminated, Large New Design Autotek Logo
  • For Instant Maxx Current Ouptut
  • 1-Ohm, 2-Ohm, 4-Ohm Capable A/B Class Mono Block Amp
  • Rugged PRO-FITM MOSFET Audio Outputs
  • Super Sport Amp Protection with System
  • Silver Preamp Level RCA Inputs
  • Daisy Chain Line Outputs
  • Mono Blocks Include a Remote Bass Control
  • Low-Pass Adjustable: 60Hz to 150Hz
  • Include Variable Subsonic Filter (15Hz to 55Hz)
  • Controls Adjustable +12dB Bass EQ @ 45Hz
  • Input Level Control: 6V
  • Oversized Speaker Terminals
  • UPC:
  • Weight: 0
  • Authorized Internet Dealer
Warranty: 2 Year(s) Warranty.
Do you own this product?
Write a review!
  • very strong amp have it powering a re audio sx15 at 4 ohms and it is a great setup wont be disappointed in buying this amp at all.