MB Quart  DSC1000.1
Discus Series 1-Channel Car Amplifier
60 DAYS Price change protection.
Sorry, this product is no longer available.
Checkout other products listed below
Huge Saving on Other items:
Huge Saving on Other items:
SPECIFICATIONS
  • Number of Channels : 1
FEATURES
  • RMS power @ 4 Ohms: 350W x 1
  • RMS power @ 2 Ohms: 500W x 1
  • RMS power @ 1 Ohms: 1000W x 1
  • Signal to noise ration: >95dB
  • Pure Class A/B amplifier topology
  • Protection and power LED indicators
  • PWM power supply and high speed MOSFET output devices for superior sound performance
  • Low pass: Variable from 35Hz to 250Hz
  • Subsonic filter: Variable from 15Hz to 35Hz
  • BASS BOOST: 45Hz bass boost from 0dB to 9dB
  • Input level sensitivies are variable from 0.2V to 6V