Rockford Fosgate  T1500-1BDCP
Power Series 1500W RMS x 1 at 2-Ohms, Class B/D Mono Subwoofer Car Amplifier
Item #25823
Condition:   Brand New
Product Highlights
  • Power Series
  • 1500W RMS
  • Mono Amplifier
  • Class BD
  • Subwoofer Power
60 DAYS Price change protection.
Special Order: Available to Order
7% OFF Applied
Order now & Save 7% OFF sitewide
CODESPM7
Add Extended Warranty
  Free 2-Years Warranty Included!
No Credit needed for acima logoLearn More
Rockford Fosgate Authorized Dealer
Huge Saving on Other items:
Huge Saving on Other items:
Rockford Fosgate Banner
Rockford Fosgate T1500-1BDCP Power Series 1500W RMS x 1 at 2-Ohms, Class B/D Mono Subwoofer Car Amplifier
What's Inside?
  • • Mono-channel amplifier
  • • (4) 1-1/2" Self-tapping screws
  • • Power Amplifier Performance Verification Certificate
  • Owner's Manual
Constant Power
Dynamic Thermal Management Design
Stands Behind This Bass Behemoth
SPECIFICATIONS
  • Maximum Power : 1500 Watts
  • Number of Channels : 1
  • Frequency Response : 20-250 Hz
  • Amplifier Class : B/D
  • Fuse Rating : 200 A
FEATURES
 Features:
  • 24dB/octave crossover
  • 4 Gauge power/ground terminals
  • Audiophile grade speaker connections
  • Infrasonic filter
  • MOSFET output stage
  • MOSFET power supply
  • RCA pass-thru
  • Crossover Controls: Low-Pass (LP): 35-250Hz 24dB/octave Butterworth
  • Tone Controls: Bass: 0dB to +18dB @ 45Hz
  • Infrasonic Filter: -3dB @ 28Hz 12dB/Octave
  • Signal Input: Low level: 1 RCA pair
  • Signal Output: Low Level: 1 RCA pair
  • Power Input Connector: Block
  • Power Wire Gauge: 4 AWG
  • Speaker Output Connector: Screw terminal barrier strip
  • Speaker Wire Gauge: 8 AWG to 18 AWG
  • Heat Sink Type: Cast aluminum
  • Cooling: Convection
  • Remote Controls: Optional Remote Punch Bass EQ
  • (overrides built-in Punch Bass EQ)
  • Visual Indicators: Power
  • Thermal
  • Protect
  • Circuit Topology Class: Class bd
  • Frequency Response: 20Hz to 250kHz +/- 0.5dB
Specifications:
  • RMS Power Output (Watts x Channels):1000 x 1
  • Peak Power Output (Watts x Channels):1900 x 1
  • Power at 2 Ohms (Watts x Channels): 1500 x 1
  • Bridged Power (Watts x Channels): N/A
  • Minimum Impedance Bridged: N/A
  • Minimum Impedance Unbridged: 1
  • Minimum Impedance: 1
  • Best Frequency Response: 20-250 Hz
  • THD at Rated RMS Power: 1%
  • Signal to Noise Ratio: 80 dB
  • Input Voltage: 14.4v
  • Amplifier Class: BD
  • Low-Pass Crossover Frequency: 34-250 Hz
  • Low-Pass Slope (dB/octave): 24 dB/oct
  • High-Pass Crossover Frequency: N/A
  • High-Pass Slope (dB/octave): N/A
  • Bass Boost: 0-18
  • Bass Boost Frequency: 45 Hz
  • Fan Cooled: No
  • Fuse Rating: 200
  • Speaker Level Inputs: No
  • Preamp Outputs: 2
  • Width (inches): 14-15/16
  • Height (inches): 2-1/4
  • Depth (inches): 8-15/16
  • Parts Warranty: 2 Years
  • Labor Warranty: 2 Years
  • UPC: 780687330286
  • Weight: 15
  • Authorized Internet Dealer
Warranty: 2 Year(s) Warranty.
Do you own this product?
Write a review!
  • yes i purchased two of these t15001bd cp amps for my two 12inch pioneer subwoofer model 5102spl 2500rms and i am impress yes im giving each sub 1800 rms at 80 hertz and it sound very loud my next amp is going to two t25001bd cp amp im curious how louder can i really push it but now it sound amazing
    jose
    1/13/2011
  • i just got this amp..t from this site tho. yeah this amp is raw power, i have it pushing 3 12in Kicker L7's yeah my head hurts most the time....haha. over all good amp.
    jeff
    2/15/2011
    1947 watts @ 1 ohm
    18xx watts @ 2 ohm
    14xx watts @ 4 ohm
    Dennis
    mat baker
    Bill Money
  • I have this amp on two 15 inch Rockford T1 subs in a Nissan Versa hatchback. The amp is mounted on the rear passenger floor pan. This amp performs without any flaws. Make sure you have the right electrical system for this amp and you will not regret your purchase. Like the other reviewer said," If you do not know how to install please get someone who does to put it in for you." P. S. The tech at OCS was correct, this amp on two T1 15 inch subs is wicked strong.