Audiopipe  APSM-1500
  1500W Monoblock Mini Design MOSFET Car Audio Amplifier
60 DAYS Price change protection.
Sorry, this product is no longer available.
Checkout other products listed below
Huge Saving on Other items:
Huge Saving on Other items:
SPECIFICATIONS
  • Maximum Power : 1500 Watts
  • Number of Channels : 1
  • Frequency Response : 8-180 Hz
FEATURES
Power Handling:
  • 500W RMS x 1 @ 4 Ohms
  • 1000W RMS x 1 @ 2 Ohms
  • 1500W RMS x 1 @ 1 Ohm (Max Power)
General Features:
  • Frequency Response: 8Hz-180Hz
  • Sensitivity: 70dB
  • Low Pass Filter: 40Hz-180Hz
  • Subsonic Filter: 5Hz-50Hz
  • UPC: 784644415849
  • Weight: 7.5
  • Authorized Internet Dealer
Warranty: 2 Year(s) Warranty.
Do you own this product?
Write a review!
  • I don't post reviews often but I bought this amp and it was such a good purchase I want other people to know. This amp is absolutely great, small design and loads of power. I've read other reviews and this amp does rated power. I'm using it to power one kicker cvr 2 ohm 400 rms watt sub and it slams hard! Get this amp, best amp for the price.