Orion  HCCA4000.4H
HCCA Series 4-Channel 8000W Max Power, Class-H Full-Range Car Amplifier
Item #36126
Condition:   Brand New
Product Highlights
  • HCCA Series
  • 4-Channel
  • 8000W Max Power
  • Class-H Full-Range Car Amplifier
60 DAYS Price change protection.
Special Order: Available to Order
7% OFF Applied
Order now & Save 7% OFF sitewide
CODESPM7
Add Extended Warranty
  Free 2-Years Warranty Included!
No Credit needed for acima logoLearn More
Orion Authorized Dealer
Huge Saving on Other items:
Huge Saving on Other items:
Rockford Fosgate Banner
Orion HCCA4000.4H HCCA Series 4-Channel 8000W Max Power, Class-H Full-Range Car Amplifier
What's Inside?
  • • 4-Channel Class-H Car Amplifier
  • • Remote Gain Controller
  • • Owner's Manual
High Efficiency and Commanding Power
Impactful Bass and Unwavering Reliability
Elegant Form and Dependable Function
SPECIFICATIONS
  • Number of Channels : 4
  • Frequency Response : 10-35000 Hz
  • Built In Crossovers : Yes
  • RMS Power Output : 8000 Watts
  • RMS Power Range : 4000 Watts
  • Amplifier Class : H
  • Fuse Rating : 350 A
FEATURES
Features:
Specifications:
  • Frequency Response: 10Hz to 35kHz ±1 dB
  • Linear Bandwidth: 20Hz to 65kHz ±3 dB
  • High Pass Crossover: Continuously variable (40Hz–1.25kHz / 400Hz–12.5kHz)
  • Low Pass Crossover: Continuously variable (40Hz–300Hz)
  • Phase Shift Control: 0–180°
  • Bass Boost: 0–18dB variable
  • Distortion at Rated Power: 0.005% THD+N
  • Damping Factor: >100
  • Input Sensitivity (RMS): 200mV–6V
  • Supply Voltage Range: 9–16V
  • Input Impedance: 20K Ohms
  • Amplifier Efficiency: >67% into 2 Ohms load at max power
  • Signal-to-Noise Ratio: >95dB at rated output power and lowest impedance
  • Fuses: 350A recommended (not included)
  • Dimensions (L x W x H): 33.1" x 11.7" x 2.8" (840.74 x 297.18 x 71.12mm)
  • - RMS WATTS @ 4 Ohms @ 0.5% THD+N: 4 x 600W
  • - RMS WATTS @ 2 Ohms @ 0.5% THD+N: 4 x 1000W
  • - RMS WATTS @ 4 Ohms @ 0.5% THD+N: 2 x 2000W
  • POWER TERMINAL MANAGEMENT
  • Positive Terminals: 1 x 0 AWG.
  • Negative Terminals: 1 x 4 AWG.
  • Remote Turn-ON Signal: 10 AWG.
  • Speaker Output Terminals: 10 AWG.