Orion  XTR500.1D
XTR Series 1000W Max Power, Class-D Mono Subwoofer Car Amplifier with Remote Bass Control Included
Item #39128
  • XTR Series
  • 1000W Max Power
  • Class-D Mono Subwoofer Car Amplifier
Special Order: Available to Order
7% OFF Applied
Order now & Save 7% OFF sitewide
Rockford Fosgate Banner
Orion XTR500.1D XTR Series 1000W Max Power, Class-D Mono Subwoofer Car Amplifier with Remote Bass Control Included
What's Inside?
  • • Remote Bass Control
  • • Owner's Manual
Live Concert Sound and Superior Efficiency
Dial In Depth and Drive With Confidence
High Performance That Fits Anywhere
SPECIFICATIONS
  • Maximum Power : 1000 Watts
  • Number of Channels : 1
  • Frequency Response : 15-250 Hz
  • Built In Crossovers : Yes
  • RMS Power Output : 500 Watts
  • Amplifier Class : D
Specifications:
  • Frequency Response: 15Hz - 250Hz
  • Linear Bandwidth 15Hz to 250Hz +/- 3 dB
  • Low Pass Crossover: 30Hz - 300Hz
  • Supply Voltage: 9 - 16V
  • Amplifier Efficiency: >80%
  • Damping Factor: 200dB
  • Signal to Noise Ratio: >90dB
  • T.H.D. & Noise: 0.5%
  • Phase Shift: 0 - 180
  • Bass Boost: 0-18dB Variable
  • Subsonic Filter: 10 - 25Hz
  • Dimensions (L x W x H): 10.5" x 12" x 4.75" (266.7 x 304.8 x 120.65mm)
  • Power Ratings:
  • - RMS Power @ 4 Ohms @ 0.5% THD+N: 125W
  • - RMS Power @ 2 Ohms @ 0.5% THD+N: 250W
  • - RMS Power @ 1 Ohm @ 0.5% THD+N: 500W
  • POWER TERMINAL MANAGEMENT:
  • Positive Terminals: 1 x 4 AWG.
  • Negative Terminals: 1 x 4 AWG.
  • Remote Turn-ON Signal: 12 AWG.
  • Speaker Output Terminals: 12 AWG.