Orion  XTR2500.2
XTR Series 2-Channel 5000W Max Power, Class A/B Car Amplifier with Remote Bass Control Included
Item #46564
  • XTR Series
  • 2-Channel
  • 5000W Max Power
  • Class A/B Car Amplifier
Special Order: Available to Order
7% OFF Applied
Order now & Save 7% OFF sitewide
Rockford Fosgate Banner
Orion XTR2500.2 XTR Series 2-Channel 5000W Max Power, Class A/B Car Amplifier with Remote Bass Control Included
What's Inside?
  • • 2-Channel Class A/B Car Amplifier
  • • Remote Bass Control
  • • Owner's Manual
Sonic Supremacy with Class AB Accuracy
Tailored Bass and Rock-Solid Stability
Flexible Power and Superior Sound
SPECIFICATIONS
  • Maximum Power : 5000 Watts
  • Number of Channels : 2
  • Frequency Response : 10-35000 Hz
  • Built In Crossovers : Yes
  • RMS Power Output : 2500 Watts
  • Amplifier Class : A/B
  • Fuse Rating : 200 A
Specifications:
  • Frequency Response: 10Hz - 35kHz
  • Linear Bandwidth 20Hz to 65kHz +/- 3 dB
  • High Pass Crossover Continuously variable (50-1.5kHz/500-15kHz)
  • Low Pass Crossover Continuously variable (50-400Hz)
  • Supply Voltage: 9 - 16V
  • Amplifier Efficiency: >80%
  • Damping Factor: 100dB
  • Signal to Noise Ratio: >95dB
  • T.H.D. & Noise: 0.5%
  • Phase Shift: 0 - 180
  • Bass Boost: 0-18dB Variable
  • Variable Input Level Control: 0.2V - 6.0V
  • Fuses: 200A recommended
  • Dimensions (L x W x H): 21.26" x 9.25" x 2.75" (540x235x70mm)
  • - RMS WATTS @ 4 Ohms @ 0.5% THD+N: 2 x 750W
  • - RMS WATTS @ 2 Ohms @ 0.5% THD+N: 2 x 1250W
  • - RMS WATTS @ 4 Ohms @ 0.5% THD+N: 1 x 2500W
  • POWER TERMINAL MANAGEMENT
  • Positive Terminals: 1 x 0 AWG.
  • Negative Terminals: 1 x 4 AWG.
  • Remote Turn-ON Signal: 10 AWG.
  • Speaker Output Terminals: 12 AWG.