JL Audio  SB-GM-CTRIP/10TW3/UF
Stealthbox® Three 10" 800W Peak Power Handling 4 Ohm, Dual Voice Coil Shallow-Mount Car Subwoofer in Sealed Enclosure for 2010-2015 Chevrolet Camaro, paint-to-match
60 DAYS Price change protection.
Sorry, this product is no longer available.
Checkout other products listed below
Huge Saving on Other items:
Huge Saving on Other items:
JL Audio Banner for Onlinecarstereo
JL Audio SB-GM-CTRIP/10TW3/UF Stealthbox® Three JL Audio 10" 10TW3-D4
What's Inside?
  • •Stealthbox® for 2010-2015 Chevrolet Camaro, paint-to-match
  • •Owner's manual
True Subwoofer
Steel Mesh Grilles Included
The Hard Data: Contains three 10TW3-D4 subwoofer drivers in a sealed enclosure. 1200 watt power handling. Wired for 2.7 ohm mono. Black, steel mesh grilles included. Rear seat pass-through functionality is lost with installation. Will not fit convertible models.
SPECIFICATIONS
  • Diameter : 10 Inch
  • Number Of Subwoofers : 3
  • Vehicle Make : Chevrolet
FEATURES
Features:
  • Subwoofer Design Round / Circle
  • Voice Coil(s) Dual
  • Impedance (Per Voice Coil) 4 ohms
  • RMS Power Handling 400 watts
  • Total RMS Power Handling 1200 watts
  • Enclosure Specifications
  • Compatible Vehicle Make and Model Chevy Camaro
  • Number of Subs/Speakers 3
  • Box Style/Shape Vehicle Specific
  • Number of Terminals 1
  • Terminal Type Binding posts
  • Box Exterior Color unfinished
  • Box Finish Fiberglass
  • Final Wired Impedance 2.7 ohms
  • Type of Enclosure Loaded
  • Box Type Sealed
  • Woofer Surround Butyl Rubber
  • Woofer Composition Polymer/Mica Composite
  • Sensitivity 82.10 dB
  • Frequency Response 30 - 250 Hz
  • Xmax (millimeters) 15.2 mm
  • Subwoofer Size 10"