Nemesis Audio  NA-2000.1KOR
Korean Series 4000W Max Power, Class-D Mono Subwoofer Car Amplifier with Remote Gain Control Included- Made In Korea
Item #95693
Condition:   Brand New
Product Highlights
  • Korean Series
  • 4000W Max Power
  • Class-D
  • Mono Subwoofer
  • Car Amplifier
  • Remote Gain Control Included
  • Made In Korea
  Free 1-Year Warranty Included!
60 DAYS Price change protection.
Special Order: Available to Order
7% OFF Applied
Order now & Save 7% OFF sitewide
CODESPM7
Add Extended Warranty
  Free 1-Year Warranty Included!
No Credit needed for acima logoLearn More
Nemesis Audio Authorized Dealer
Huge Saving on Other items:
Huge Saving on Other items:
Nemesis Audio
Nemesis Audio NA-2000.1KOR Korean Series 2000W RMS x 1 at 1 Ohm, Class-D Mono Subwoofer Car Amplifier with Remote Gain Control Included- Made In Korea
Nemesis Audio
What's Inside?
  • • 2000W RMS Class-D Mono Subwoofer Car Amplifier
  • • Remote Gain Control
  • Owner's Manual
Unleash Deep, Clean Bass with 2000W of Precision Power
Experience powerful and precise bass with up to 2000W RMS at 1 Ohm, 1500W at 2 Ohms, and 1000W at 4 Ohms, all backed by a wide 10Hz–250Hz frequency response—perfect for delivering deep, clean, and dynamic sound to your subwoofer setup.
High-Efficiency Precision Bass Control in a Compact Powerhouse
Enjoy clean, distortion-free audio with a signal-to-noise ratio over 85dB and a damping factor greater than 150dB, plus the flexibility of a 35Hz–250Hz low pass filter, 0 gauge power inputs, and remote gain control—all operating reliably between 10V and 16V.
SPECIFICATIONS
  • Maximum Power : 4000 Watts
  • Number of Channels : 1
  • Frequency Response : 10-250 Hz
  • RMS Power Output : 2000 Watts
  • Amplifier Class : D
FEATURES
Specifications:
  • 4-Ohm RMS Power: 1000W x 1
  • 2-Ohm RMS Power: 1500W x 1
  • 1-Ohm RMS Power: 2000W x 1
  • Frequency Response: 10Hz – 250Hz
  • Signal to Noise Ratio: > 85dB
  • Damping Factor: > 150dB
  • Power & Ground Inputs: 0 Gauge
  • Low Pass Filter: 35Hz – 250Hz
  • Working Voltage: 10V-16V