Orion  CBA4500.2
Cobalt Series 2-Channel 4500W Max Power, Class A/B Car Amplifier
Item #97109
  • Cobalt Series
  • 2-Channel
  • 4500W Max Power
  • Class A/B Car Amplifier
60 DAYS Price change protection.
Special Order: Available to Order
7% OFF Applied
Order now & Save 7% OFF sitewide
Rockford Fosgate Banner
Orion CBA4500.2 Cobalt Series 2-Channel 4500W Max Power, Class A/B Car Amplifier
What's Inside?
  • • 2-Channel 4500W Max Power, Class A/B Car Amplifier
  • • Owner's Manual
Clarity, Power, and Precision
Experience the perfect balance of sound with Class A/B Power Amplification, which combines the clarity of Class A and the efficiency of Class B to deliver crisp, powerful, and distortion-free audio. Feel the energy of every beat with a Massive 4500W Peak Power output, filling your system with deep, dynamic sound. Finally, achieve audio perfection with Precision Audio Control, using an adjustable crossover to fine-tune and optimize frequency balance for your speakers.
Dial In Depth and Stay Safe
Studio Sound That's Built to Last
SPECIFICATIONS
  • Maximum Power : 4500 Watts
  • Number of Channels : 2
  • Frequency Response : 10-30000 Hz
  • Built In Crossovers : Yes
  • Amplifier Class : A/B
  • Fuse Rating : 2x30 A
FEATURES
Features:
  • Massive 4500W Peak Power: Feel the energy of every beat with a powerful 4500-watt peak output that fills your system with deep, dynamic sound.
Specifications:
  • Frequency Response: 10Hz - 30kHz
  • High Pass Crossover Continuously variable: (50-1.2kHz)
  • Low Pass Crossover Continuously variable: (40-250Hz)
  • Supply Voltage: 10 - 16V
  • Input Impedance: 22kOhm
  • Signal to Noise Ratio: >90dB
  • Bass Boost: 0 - 12dB Variable
  • Variable Input Level Control: 0.2V - 6.0V
  • Fuses: 60A recommended (2 x 30A ATC)
  • Dimensions (L x W x H): 12.28" x 7.09" x 2.13" (312x180x54mm)