Orion  CBA2000.4
Cobalt Series 4-Channel 2000W Max Power, Class A/B Car Amplifier
Item #97110
  • Cobalt Series
  • 4-Channel
  • 2000W Max Power
  • Class A/B Car Amplifier
60 DAYS Price change protection.
Special Order: Available to Order
7% OFF Applied
Order now & Save 7% OFF sitewide
Rockford Fosgate Banner
Orion CBA2000.4 Cobalt Series 4-Channel 2000W Max Power, Class A/B Car Amplifier
What's Inside?
  • • 4-Channel 2000W Max Power, Class A/B Car Amplifier
  • • Owner's Manual
Explosive Power Meets Crystal-Clear Sound
Unleash Massive 2000W Peak Power for explosive depth, filling your space with dynamic, immersive sound that brings music to life! This powerhouse features Class A/B Power Amplification, combining high-efficiency performance with crystal-clear sound quality for rich, detailed audio with minimal distortion. Take complete control with Precision Audio Control via an adjustable crossover, allowing you to fine-tune frequencies for maximum speaker performance.
Precision Punch Meets Ultimate Reliability
Pure Power. Perfect Fidelity.
SPECIFICATIONS
  • Maximum Power : 2000 Watts
  • Number of Channels : 4
  • Frequency Response : 10-30000 Hz
  • Built In Crossovers : Yes
  • Amplifier Class : A/B
  • Fuse Rating : 2x30 A
FEATURES
Features:
  • Massive 2000W Peak Power: Delivers explosive power and depth, filling your space with dynamic, immersive sound that brings your music to life.
Specifications:
  • Frequency Response: 10Hz - 30kHz
  • High Pass Crossover Continuously variable: (50-1.2kHz)
  • Low Pass Crossover Continuously variable: (40-250Hz)
  • Supply Voltage: 10 - 16V
  • Input Impedance: 22kOhm
  • Signal to Noise Ratio: >90dB
  • Bass Boost: 0/3/6dB Switch
  • Variable Input Level Control: 0.2V - 6.0V
  • Fuses: 60A recommended (2 x 30A ATC)
  • DDimensions (L x W x H): 11" x 7" x 2.5" (279.4 x 177.8 x 63.5mm)