Orion  CBA2500.4
Cobalt Series 4-Channel 2500W Max Power, Class A/B Car Amplifier
Item #97123
Condition:   Brand New
Product Highlights
  • Cobalt Series
  • 4-Channel
  • 2500W Max Power
  • Class A/B Car Amplifier
60 DAYS Price change protection.
Special Order: Available to Order
7% OFF Applied
Order now & Save 7% OFF sitewide
CODESPM7
Add Extended Warranty
  Free 2-Years Warranty Included!
No Credit needed for acima logoLearn More
Orion Authorized Dealer
Huge Saving on Other items:
Huge Saving on Other items:
Rockford Fosgate Banner
Orion CBA2500.4 Cobalt Series 4-Channel 2500W Max Power, Class A/B Car Amplifier
What's Inside?
  • • 4-Channel 2500W Max Power, Class A/B Car Amplifier
  • • Owner's Manual
High-Fidelity Power and Control
Experience the perfect blend of power and clarity with Class A/B Power Precision, delivering crisp highs and deep lows with high efficiency. Unleash serious audio impact with Massive 2500W Peak Power that fills any setup with rich, room-shaking sound. Achieve audio perfection with Precision Audio Control, allowing you to fine-tune your system with adjustable crossover controls for balanced frequencies and optimized speaker performance.
Dial-In Your Bass and Drive Worry-Free
Achieve Sonic Perfection with MOSFET Stability
SPECIFICATIONS
  • Maximum Power : 2500 Watts
  • Number of Channels : 4
  • Frequency Response : 10-30000 Hz
  • Built In Crossovers : Yes
  • Amplifier Class : A/B
  • Fuse Rating : 2x40 A
FEATURES
Features:
  • Massive 2500W Peak Power: Unleash serious audio impact with 2500 watts of peak power that fills any setup with rich, room-shaking sound.
Specifications:
  • Frequency Response: 10Hz - 30kHz
  • High Pass Crossover Continuously variable: (50-1.2kHz)
  • Low Pass Crossover Continuously variable: (40-250Hz)
  • Supply Voltage: 10 - 16V
  • Input Impedance: 22kOhm - Signal to Noise Ratio: >90dB
  • Bass Boost: 0/3/6dB Switch
  • Variable Input Level Control: 0.2V - 6.0V
  • Fuses: 80A recommended (2 x 40A ATC)
  • Dimensions (L x W x H): 16" x 10" x 10" (406.4 x 254 x 254mm)