Orion  CBA3500.4
Cobalt Series 4-Channel 3500W Max Power, Class A/B Car Amplifier
Item #97127
  • Cobalt Series
  • 4-Channel
  • 3500W Max Power
  • Class A/B Car Amplifier
60 DAYS Price change protection.
Special Order: Available to Order
7% OFF Applied
Order now & Save 7% OFF sitewide
Rockford Fosgate Banner
Orion CBA3500.4 Cobalt Series 4-Channel 3500W Max Power, Class A/B Car Amplifier
What's Inside?
  • • 4-Channel 3500W Max Power, Class A/B Car Amplifier
  • • Owner's Manual
Clarity, Power, and Precision
Harness the perfect balance of clarity and efficiency with Class A/B Power Precision, ensuring every note sounds crisp and powerful. Massive 3500W Peak Power lets you feel the energy that brings your music to life with dynamic, room-filling sound. Take total command with Precision Audio Control, using adjustable crossover settings to fine-tune your system for perfectly balanced frequencies and optimized speaker performance.
Command Your Bass and Drive Worry-Free
Unmatched Sound That Endures
SPECIFICATIONS
  • Maximum Power : 3500 Watts
  • Number of Channels : 4
  • Frequency Response : 10-30000 Hz
  • Built In Crossovers : Yes
  • Amplifier Class : A/B
  • Fuse Rating : 3x30 A
FEATURES
Features:
  • Massive 3500W Peak Power: Feel the energy of 3500 watts of pure power that brings your music to life with dynamic, room-filling sound.
Specifications:
  • Frequency Response: 10Hz - 30kHz
  • High Pass Crossover Continuously variable (50-1.2kHz)
  • Low Pass Crossover Continuously variable (40-250Hz)
  • Supply Voltage: 10 - 16V
  • Input Impedance: 22kOhm
  • Signal to Noise Ratio: >90dB
  • Bass Boost: 0/3/6dB Switch
  • Variable Input Level Control: 0.2V - 6.0V
  • Fuses: 90A recommended (3 x 30A ATC)
  • Dimensions (L x W x H): 16.5" x 8" x 3" (419.1 x 203.2 x 76.2mm)