Orion  CBA3000.1D
Cobalt Series 3000W Max Power, Class-D Mono Subwoofer Car Amplifier with Remote Bass Control Included
Item #97148
  • Cobalt Series
  • 3000W Max Power
  • Class-D Mono Subwoofer Car Amplifier
  • With Remote Bass Control Included
60 DAYS Price change protection.
Special offer:
Special Order: Available to Order
7% OFF Applied
Order now & Save 7% OFF sitewide
CODESPM7
In Stock
In Stock
Limited Stocks left!
Add Extended Warranty
Getting Delivery Estimate...
Rockford Fosgate Banner
Orion CBA3000.1D Cobalt Series 3000W Max Power, Class-D Mono Subwoofer Car Amplifier with Remote Bass Control Included
What's Inside?
  • • Remote Bass Control
  • • Owner's Manual
Maximize Power and Precision
Dial-In Rich Bass and Drive Worry-Free
Big Performance in a Small Package
SPECIFICATIONS
  • Maximum Power : 3000 Watts
  • Number of Channels : 1
  • Frequency Response : 10-250 Hz
  • Built In Crossovers : Yes
  • Amplifier Class : D
  • Fuse Rating : 2x35 A
Specifications:
  • Frequency Response: 10Hz - 250Hz
  • Subsonic (15 - 50Hz)
  • Low Pass Crossover Continuously variable (40-250Hz)
  • Supply Voltage: 10 - 16V
  • Input Impedance: 22kOhm
  • Signal to Noise Ratio: >90dB
  • Phase Shift: 0/180 Degrees
  • Bass Boost: 0 - 12dB Variable
  • Variable Input Level Control: 0.2V - 6.0V
  • Fuses: 70A recommended (2 x 35A ATC)
  • Dimensions (L x W x H): 14" x 8" x 3" (355.6 x 203.2 x 76.2mm)