Orion  XTR2500.1DZ
XTR Series 5000W Max Power, Class-D Mono Subwoofer Car Amplifier with Remote Bass Control Included
Item #97175
  • XTR Series
  • 5000W Max Power
  • Class-D Mono Subwoofer Car Amplifier
Special Order: Available to Order
7% OFF Applied
Order now & Save 7% OFF sitewide
Rockford Fosgate Banner
Orion XTR2500.1Dz XTR Series 5000W Max Power, Class-D Mono Subwoofer Car Amplifier with Remote Bass Control Included
What's Inside?
  • • Remote Bass Control
  • • Owner's Manual
Power, Precision, and Clarity
Deep Impact Bass and Guaranteed Longevity
Peak Performance Meets Sleek Style
SPECIFICATIONS
  • Maximum Power : 5000 Watts
  • Number of Channels : 1
  • Frequency Response : 20-250 Hz
  • Built In Crossovers : Yes
  • RMS Power Output : 2500 Watts
  • Amplifier Class : D
  • Fuse Rating : 250 A
Specifications:
  • Frequency Response: 20Hz - 250Hz
  • Low Pass Crossover: 30Hz - 300Hz
  • Supply Voltage: 9 - 16V
  • Amplifier Efficiency: >88%
  • Damping Factor: 200dB
  • Signal to Noise Ratio: >90dB
  • T.H.D. & Noise: 0.5%
  • Phase Shift: 0 - 180
  • Bass Boost: 0-18dB Variable
  • Subsonic Filter: Off / 25Hz
  • Variable Input Level Control: 0.2V - 6.0V
  • Fuses: 250A recommended (not included)
  • Dimensions (L x W x H): 14.3" x 9.3" x 2.5" (363.22 x 236.22 x 63.5mm)
  • - RMS Power @ 4 Ohms @ 0.5% THD+N: 1250W
  • - RMS Power @ 2 Ohms @ 0.5% THD+N: 1750W
  • - RMS Power @ 1 Ohm @ 0.5% THD+N: 2500W
  • - Linked with identical Amplifier
  • RMS Power @ 2 Ohms @ 0.5% THD+N: 3000W
  • POWER TERMINAL MANAGEMENT
  • Positive Terminals: 1 x 0 AWG.
  • Negative Terminals: 1 x 0 AWG.
  • Remote Turn-ON Signal: 10 AWG.
  • Speaker Output Terminals: 4 AWG.