Orion  HCCA12500.1DSPLX
HCCA Series 25000W Max Power, Class-D Mono Subwoofer Car Amplifier
Item #97250
Condition:   Brand New
Product Highlights
  • HCCA Series
  • 25000W Max Power
  • Class-D Mono Subwoofer Car Amplifier
60 DAYS Price change protection.
Special Order: Available to Order
7% OFF Applied
Order now & Save 7% OFF sitewide
CODESPM7
Add Extended Warranty
  Free 2-Years Warranty Included!
No Credit needed for acima logoLearn More
Orion Authorized Dealer
Huge Saving on Other items:
Huge Saving on Other items:
Rockford Fosgate Banner
Orion HCCA Series 25000W Max Power, Class-D Mono Subwoofer Car Amplifier
What's Inside?
  • • 25000W Max Power, Class-D Mono Subwoofer Car Amplifier
  • Owner's Manual
Unmatched Power and Precision
Advanced Power and Precision Control
Smart Control and Modern Design
SPECIFICATIONS
  • Number of Channels : 1
  • Frequency Response : 15-250 Hz
  • RMS Power Output : 12500 Watts
  • RMS Power Range : 25000 Watts
  • Amplifier Class : D
  • Fuse Rating : 1100 A
FEATURES
Features:
Specifications:
  • Frequency Response: 15Hz - 250Hz
  • Low Pass Crossover: 40Hz - 300Hz
  • Supply Voltage: 9 - 16V
  • Amplifier Efficiency: >88%
  • Damping Factor: 200dB
  • Signal to Noise Ratio: >90dB
  • T.H.D. & Noise: 0.5%
  • Input Impedance: 24K Ohms
  • Phase Shift: 0 - 180
  • Bass Boost: 0-18dB Variable
  • Subsonic Filter: 10 - 40Hz
  • Variable Input Level Control: 0.2V - 6.0V
  • Fuses: 1100A recommended (not included)
  • Dimensions (L x W x H): 31.5" x 11.7" x 5.4" (800.1 x 297.18 x 137.16mm)