Orion  HCCA2000.5
HCCA Series 5-Channel 4000W Max Power, Class-D Full-Range Car Amplifier with Remote Gain Controller Included
Item #97261
  • HCCA Series
  • 5-Channel
  • 4000W Max Power
  • Class-D Full-Range Car Amplifier
  • Remote Gain Controller Included
60 DAYS Price change protection.
Special Order: Available to Order
7% OFF Applied
Order now & Save 7% OFF sitewide
Rockford Fosgate Banner
Orion HCCA2000.5 HCCA Series 5-Channel 4000W Max Power, Class-D Full-Range Car Amplifier with Remote Gain Controller Included
What's Inside?
  • • 5-Channel Class-D Car Amplifier
  • • Remote Gain Controller
  • • Owner's Manual
Synergistic Power and Refined Sound
Dimensional Bass and Lasting Reliability
Professional Form Meets Unwavering Function
SPECIFICATIONS
  • Maximum Power : 4000 Watts
  • Number of Channels : 5
  • Frequency Response : 10-35000 Hz
  • Built In Crossovers : Yes
  • RMS Power Output : 2000 Watts
  • Amplifier Class : D
  • Fuse Rating : 200 A
Specifications:
  • Frequency Response: 10Hz to 35kHz ±1 dB
  • Linear Bandwidth: 20Hz to 65kHz ±3 dB
  • High Pass Crossover: Continuously variable (40Hz–1.25kHz / 400Hz–12.5kHz)
  • Low Pass Crossover: Continuously variable (40Hz–300Hz)
  • Phase Shift Control: 0–180°
  • Bass Boost: 0–18dB variable
  • Distortion at Rated Power: 0.005% THD+N
  • Damping Factor: >100
  • Input Sensitivity (RMS): 200mV–6V
  • Supply Voltage Range: 9–16V
  • Input Impedance: 20K Ohms
  • Amplifier Efficiency: >67% into 2 Ohms load at max power
  • Signal-to-Noise Ratio: >95dB at rated output power and lowest impedance
  • Fuses: 200A recommended (not included)
  • Dimensions (L x W x H): 20.24" x 15.31" x 5.59" (514.3 x 388.8 x 141.9mm)