Morel  IP-VWB25.4
Integration Performance Series 2.5” 80W Peak Power Handling 4 Ohm, Multi-Mount Wide-Band Speakers (pair)
Item #98304
Condition:   Brand New
Product Highlights
  • Integration Performance Series
  • 2.5"
  • 80W Peak Power Handling
  • 4 Ohm
  • Multi-Mount Wide-Band Speakers
  • Pair
60 DAYS Price change protection.
Special Order: Available to Order
7% OFF Applied
Order now & Save 7% OFF sitewide
CODESPM7
Add Extended Warranty
  Free 2-Years Warranty Included!
No Credit needed for acima logoLearn More
Morel Authorized Dealer
Huge Saving on Other items:
Huge Saving on Other items:
Morel Banner
Morel IP-VWB25.4 Integration Performance Series 2.5” 40W RMS (80W Peak Power Handling) 4 Ohm, Multi-Mount Wide-Band Speakers (pair)
Morel Banner
What's Inside?
  • • (2) 2.5” Multi-Mount Wide-Band Speakers
  • • universal fit multi-mount
  • • multi-mount bolts
  • • mounting screws
  • • mounting screw clips
  • Owner's Manual
Compact Wide-Band Sound with Universal Integration
Versatile Wide-Band Speaker with Flexible Installation
Designed for flexible vehicle integration, this 2.5″ wide-band speaker features a unique fitment tab ring that allows easy installation in the A-pillar, front center channel, or front doors. With a wide 90 Hz–20 kHz frequency response, it delivers detailed highs and balanced, dynamic sound performance, making it an excellent upgrade for enhancing clarity and overall system imaging.
Elevate Your Listening Journey
Unlock the full potential of your car audio system with the Maximo Ultra MKII, boasting high power handling for immersive sound up to 100 watts per system. Elevate your listening journey, regardless of vehicle or music preference, and join the prestigious Morel family, where quality and passion converge. Plus, enjoy hassle-free installation with included components in both 5" and 6" component systems, complete with stylish grilles.
SPECIFICATIONS
  • Diameter : 2.5 Inch
  • Sensitivity : 86 dB
  • Impedance : 4 Ohm
  • Frequency Response : 90-20000 Hz
  • Peak Power Handling : 80 Watts
  • Top Mount Depth : 1.38 Inches
  • RMS Power Handling : 40 Watts
FEATURES
Features:
  • Compact Wide-Band Performance: 2.5” multi-mount wide-band speaker designed to deliver impressive sound from a small footprint
  • Wide Frequency Response: 90Hz–20kHz range provides detailed highs and balanced, dynamic audio performance
Specifications:
  • Speaker Size: 2.5"
  • Driver Design: 1-Way
  • Woofer Design: Dome
  • Woofer Material: Formed Aluminum
  • Woofer Surround: Butyl Rubber
  • Impedance: 4 Ω
  • Weather-Resistant: No
  • Sensitivity (1W/1M): 86 dB
  • Sensitivity (2.83V): N/A
  • Maximum RMS Wattage: 80 W
  • Peak Power Handling: 80 W
  • Top-Mount Depth: 1.38"