Hifonics GLX1400.1D
Item #30883
1400W RMS Next Gen Super Class D Monoblock Gladiator Series Car Amplifier
Write a Review For Hifonics GLX1400.1D
Making buying decisions based solely on reviews is not recommended.
Enter email to join "Review For Discount" promo.
Drag & drop files here or Click to Upload.
No files selected
Product Reviews For Hifonics GLX1400.1D
  • I have this GLX 1400.1d hooked up to a 2013 series Fi SSD 15 D2. It pumps consistent clean power and easily puts out the 1100-1300RMS (@ 1 ohm) that my subwoofer can handle. Ported, in 3.6 cubes @ 33 hz and it sounds absolutely breathtaking. Never gets very hot to the touch, the amp is a little bit power hungry, maybe not so much as other similar models, just make sure your alternator is putting out a decent current. Use at least 4awg and it will absolutely do within 100 watts of rated power @ 13.8 volts.
    Daniel
    7/15/2013
    Mike
    9/13/2013
  • Have owned this amp for well over a year and its still perfect! sounds great and doesnt run hot. Very clean and effecient for the power output. Best value i have ever found with amplifiers. Running 1 18" RE SX in a 10 cf at 32hz and 1 ohm on this amp and it is amazing. Shakes everything in my yukon, dash.. mirrors.. hood.. wipers.. roof... you get the point. Decaf music all day long!