Orion  HCCA2000.2
HCCA Series 2-Channel 4000W Max Power, Class A/B Car Amplifier
Item #36120
Condition:   Brand New
Product Highlights
  • HCCA Series
  • 2-Channel
  • 4000W Max Power
  • Class A/B Car Amplifier
60 DAYS Price change protection.
Special Order: Available to Order
7% OFF Applied
Order now & Save 7% OFF sitewide
CODESPM7
Add Extended Warranty
  Free 2-Years Warranty Included!
No Credit needed for acima logoLearn More
Orion Authorized Dealer
Huge Saving on Other items:
Huge Saving on Other items:
Rockford Fosgate Banner
Orion HCCA Series 2-Channel 4000W Max Power, Class A/B Car Amplifier
What's Inside?
  • • 4000W 2-Channel 3000W Max Power, Class A/B Car Amplifier
  • Owner's Manual
Class-AB Power and Precision
Precision Engineering and Versatile Control
Advanced Monitoring and Refined Design
SPECIFICATIONS
  • Number of Channels : 2
  • Frequency Response : 10-35000 Hz
  • RMS Power Output : 4000 Watts
  • RMS Power Range : 2000 Watts
  • Amplifier Class : A/B
  • Fuse Rating : 200 A
FEATURES
Features:
Specifications:
  • Frequency Response 10Hz to 35kHz +/- 1 dB
  • Linear Bandwidth 20Hz to 65kHz +/- 3 dB
  • High Pass Crossover Continuously variable (40-1.25kHz/400-12.5kHz)
  • Low Pass Crossover Continuously variable (40-300Hz)
  • Phase shift control 0 to 180
  • Bass Boost 0-18dB variable
  • Distortion at Rated Power 0.005% THD+N
  • Damping Factor > 100
  • Input Sensitivity(RMS) 200mV to 6V
  • Supply Voltage Range 9 to 16V
  • Input Impedance 20K Ohms
  • Amplifier Efficiency > 67% into 2 Ohms load at max. power
  • SNR at rated output power and lowest impedance > 95dB
  • Fuses: 200A recommended (not included)
  • Dimensions (L x W x H): 20.47" x 11.89" x 3.15" (520x302x80mm)