Rockford Fosgate  T1500-1BDCP-Bundle1
T1500-1BDCP Power Series 1500W RMS x 1 at 2-Ohms, Class B/D Mono Subwoofer Car Amplifier + 44VL7S122 L7S Series 12" 1500W Peak Power Handling 2 Ohms, Vented Enclosed Car Subwoofer
Item #98384
Condition:   Brand New
Product Highlights
  • T1500-1BDCP Power Series 1500W RMS x 1 at 2-Ohms, Class B/D Mono Subwoofer Car Amplifier
  • 44VL7S122 L7S Series 12" 1500W Peak Power Handling 2 Ohms, Vented Enclosed Car Subwoofer
60 DAYS Price change protection.
Out of Stock Check out other products listed below
Rockford Fosgate Authorized Dealer
Huge Saving on Other items:
Huge Saving on Other items:
Exclusive Bundle Banner for OCS
Onlinecarstereo Exclusive Bundle
Rockford Fosgate T1500-1BDCP Power Series 1500W RMS x 1 at 2-Ohms, Class B/D Mono Subwoofer Car Amplifier + Kicker 44VL7S122 L7S Series 12" 1500W Peak Power Handling 2 Ohms, Vented Enclosed Car Subwoofer
Authorized Dealer Stamp
What's Inside?
  • • T1500-1BDCP Mono-channel amplifier
  • • T1500-1BDCP (4) 1-1/2" Self-tapping screws
  • • T1500-1BDCP Power Amplifier Performance Verification Certificate
  • T1500-1BDCP Owner's Manual
  • • 44VL7S122 Loaded single 12" subwoofer enclosure (L7S driver)
  • • 44VL7S122 (4) Mounting brackets
  • • 44VL7S122 (4) #10x20mm screws
  • • 44VL7S122 (8) #8x20mm screws
  • 44VL7S122 Owner's Manual
Constant Power
Dynamic Thermal Management Design
Stands Behind This Bass Behemoth
Loaded Subwoofer Enclosure
Medium-Density Fiberboard
SoloKon Polypropylene Cone and Santoprene Rubber Surround
SPECIFICATIONS
FEATURES
Features:
  • 24dB/octave crossover
  • 4 Gauge power/ground terminals
  • Audiophile grade speaker connections
  • Infrasonic filter
  • MOSFET output stage
  • MOSFET power supply
  • RCA pass-thru
  • Crossover Controls: Low-Pass (LP): 35-250Hz 24dB/octave Butterworth
  • Tone Controls: Bass: 0dB to +18dB @ 45Hz
  • Infrasonic Filter: -3dB @ 28Hz 12dB/Octave
  • Signal Input: Low level: 1 RCA pair
  • Signal Output: Low Level: 1 RCA pair
  • Power Input Connector: Block
  • Power Wire Gauge: 4 AWG
  • Speaker Output Connector: Screw terminal barrier strip
  • Speaker Wire Gauge: 8 AWG to 18 AWG
  • Heat Sink Type: Cast aluminum
  • Cooling: Convection
  • Remote Controls: Optional Remote Punch Bass EQ
  • (overrides built-in Punch Bass EQ)
  • Visual Indicators: Power
  • Thermal
  • Protect
  • Circuit Topology Class: Class bd
  • Frequency Response: 20Hz to 250kHz +/- 0.5dB
Specifications:
  • RMS Power Output (Watts x Channels):1000 x 1
  • Peak Power Output (Watts x Channels):1900 x 1
  • Power at 2 Ohms (Watts x Channels): 1500 x 1
  • Bridged Power (Watts x Channels): N/A
  • Minimum Impedance Bridged: N/A
  • Minimum Impedance Unbridged: 1
  • Minimum Impedance: 1
  • Best Frequency Response: 20-250 Hz
  • THD at Rated RMS Power: 1%
  • Signal to Noise Ratio: 80 dB
  • Input Voltage: 14.4v
  • Amplifier Class: BD
  • Low-Pass Crossover Frequency: 34-250 Hz
  • Low-Pass Slope (dB/octave): 24 dB/oct
  • High-Pass Crossover Frequency: N/A
  • High-Pass Slope (dB/octave): N/A
  • Bass Boost: 0-18
  • Bass Boost Frequency: 45 Hz
  • Fan Cooled: No
  • Fuse Rating: 200
  • Speaker Level Inputs: No
  • Preamp Outputs: 2
  • Width (inches): 14-15/16
  • Height (inches): 2-1/4
  • Depth (inches): 8-15/16
  • Parts Warranty: 2 Years
  • Labor Warranty: 2 Years
  • Single 2-Ohm Terminal: Simplifies wiring and provides flexible connection options.
  • Easy to Install and Wire: Pre-wired for fast, hassle-free installation in most vehicles.
  • Type: Single
  • Woofer [in, cm]: Solo-Baric L7 12" 4 Ohm
  • Impedance [Ohms]: 2 Ohm