Kicker  51LX12501-Bundle
51LX12501 LX Series 1250W RMS at 1 Ohm, Class-D Mono Subwoofer Car Amplifier with LX Remote Control Included + 44VL7S122 L7S Series 12" 1500W Peak Power Handling 2 Ohms, Vented Enclosed Car Subwoofer
Item #98379
Condition:   Brand New
Product Highlights
  • 51LX12501 LX Series 1250W RMS at 1 Ohm, Class-D Mono Subwoofer Car Amplifier with LX Remote Control Included
  • 44VL7S122 L7S Series 12" 1500W Peak Power Handling 2 Ohms, Vented Enclosed Car Subwoofer
60 DAYS Price change protection.
Special offer:
In Stock
In Stock
Limited Stocks left!
Add Extended Warranty
Getting Delivery Estimate...
  Free 2-Years Warranty Included!
No Credit needed for acima logoLearn More
Kicker Authorized Dealer
Huge Saving on Other items:
Huge Saving on Other items:
Exclusive Bundle Banner for OCS
Onlinecarstereo Exclusive Bundle
Kicker 51LX12501 LX Series 1250W RMS at 1 Ohm, Class-D Mono Subwoofer Car Amplifier with LX Remote Control Included + Kicker 44VL7S122 L7S Series 12" 1500W Peak Power Handling 2 Ohms, Vented Enclosed Car Subwoofer
Authorized Dealer Stamp
What's Inside?
  • • 51LX12501 Class-D Mono Subwoofer Car Amplifier
  • • 51LX12501 LXRC Remote bass control with attached mounting bracket
  • • 51LX12501 19.5' Remote bass control cable (terminated in RJ-45 connectors on both ends)
  • • 51LX12501 10" Speaker-level input harness
  • • 51LX12501 (4) 1-3/8" screws
  • • 51LX12501 (2) 3/8" screws
  • • 51LX12501 3mm Allen key
  • • 51LX12501 Power chart
  • • 51LX12501 Power certificate
  • 51LX12501 Owner's Manual
  • • 44VL7S122 Loaded single 12" subwoofer enclosure (L7S driver)
  • • 44VL7S122 (4) Mounting brackets
  • • 44VL7S122 (4) #10x20mm screws
  • • 44VL7S122 (8) #8x20mm screws
  • 44VL7S122 Owner's Manual
Exceptional Performance and Easy Control
KickEQ+™ Bass Boost and FIT+™ Technology
Customize your sound with the KickEQ+™ Bass Boost offering 0–6dB of parametric adjustment, while adding a personal touch with a reversible center panel and 11 RGB LED color options. Thanks to FIT+™ Technology, enjoy crystal-clear sound with the ability to accept both low- and high-level signals up to 40V.
Reliable Performance and Rich Sound with SHOCwave2.0™
High-Performance Power with Ultimate Control
Loaded Subwoofer Enclosure
Medium-Density Fiberboard
SoloKon Polypropylene Cone and Santoprene Rubber Surround
SPECIFICATIONS
FEATURES
Features:
  • LXRC Dash Remote: Monitor and adjust settings with the included dynamic remote
  • Class-D Design: Lower current draw for longer playtimes and cooler operating temperatures
  • Gain-Match LEDs: Easily find the perfect gain setting for optimal sound
  • KickEQ+™ Bass Boost: Parametric bass boost from 0–6dB for customizable sound
  • Customizable Appearance: Reversible center panel and 11 RGB LED accent color options
  • FIT+™ Technology: Accepts low- and high-level signals up to 40V for crystal-clear sound
  • SHOCwave2.0™: Digital bass restoration algorithm to recover lost low-bass frequencies
  • Battery Voltage Display: Fuel-gauge-style readout to monitor battery voltage
  • RGB LED Control: Adjust RGB LED brightness to match your style
  • Output Clipping Indicator: Prevent distortion and protect your system from damage
Specifications:
  • Power (4Ω, @14.4V, <1%THD+N): 400W x 1
  • Power (2Ω, @14.4V, <1%THD+N): 750W x 1
  • Power (1Ω, @14.4V, <1%THD+N): 1250W x 1
  • Dynamic Power (1Ω, @14.4V, <10%THD+N): 1600W
  • Lowest Rated Impedance: 1Ω
  • Signal to Noise Ratio (CEA) 1W: >-75dB
  • Signal to Noise Ratio (Rated Power): >-95dB
  • CMRR (50Hz): -40dB
  • Input Impedance: >20kΩ
  • Frequency Response: 10Hz - 160Hz
  • Variable LoPass Filter: 24dB / Octave LR, 40Hz - 160Hz
  • Variable Subsonic Filter: 24dB / Octave LR, 10Hz - 80Hz
  • KickEQ+™ Variable Bass Boost: 0dB - 6dB
  • KickEQ+™ Variable Center Frequency: 20Hz - 80Hz
  • KickEQ+™ Variable Bandwidth: 1 - 5
  • Standby Current (Remote Off): <2mA
  • Idle Current (Remote On): <3A
  • Current Draw (Rated Power): <100A
  • Remote Gain Attenuation (LXRC Included): -26dB - 0dB
  • Low Level Input Sensitivity: 125mV - 5V
  • High Level Input Sensitivity: 1V - 40V
  • Under Voltage Protection: 6.5V (warning at 10.5V)
  • Over Voltage Protection: 16.5V (warning at 16V)
  • Active Thermal Management: >75°C
  • Single 2-Ohm Terminal: Simplifies wiring and provides flexible connection options.
  • Easy to Install and Wire: Pre-wired for fast, hassle-free installation in most vehicles.
  • Type: Single
  • Woofer [in, cm]: Solo-Baric L7 12" 4 Ohm
  • Impedance [Ohms]: 2 Ohm