Kicker  ZX1000.1-DUPLICATE
1000W RMS Class D Monoblock ZX Series Subwoofer Amplifier (11ZX1000.1)
60 DAYS Price change protection.
Sorry, this product is no longer available.
Checkout other products listed below
Huge Saving on Other items:
Huge Saving on Other items:
SPECIFICATIONS
  • Number of Channels : 1
  • Frequency Response : 25-200 Hz
  • Amplifier Class : D
FEATURES
Power Output:
  • 500W RMS x 1-Channel @ 4 Ohms
  • 1000W RMS x 1-Channel @ 2 Ohms
General Features
  • High-Efficiency Class-D Design in most monoblock amps
  • KickEQ™ Boost with variable gain up to 18dB centered at 40Hz
  • Active 50-200Hz variable 24dB/octave LoPass XOVER on mono channels
  • Automatic turn-on options include: 12 volt remote turn-on, DC offset, and audio signal sensing
  • Differential Hi- and Lo-Level Inputs for integration in any system
  • All feature FIT™ Fail-Safe Integration Technology with advanced input design
  • FIT's isolated inputs reject electrical interference for noise-free operation
  • FIT's three turn-on modes interface with virtually any vehicle's electrical system
  • Bass Remote Included
General Specifications:
  • Frequency Response: 25-200Hz, +0/-1dB
  • Input Sensitivity: High Level 250mV-10V, Low Level 125mV-5V
  • Signal-to-Noise Ratio: >95dB, a-weighted, re: rated power
  • Active Crossover: 24dB/octave, variable 50Hz-200Hz, low pass only
  • 24dB/octave high-pass subsonic filter fixed @ 25Hz
  • KICKEQ™ Boost: Variable to +18dB, centered @ 40Hz